,,W świecie zachodnim istnieje samotność, którą ja nazywam trądem Zachodu.

 Z wielu powodów jest on cięższy od ubóstwa Kalkuty.''

         /Matka Teresa z Kalkuty/

                      Myśli św. Matki Teresy z Kalkuty                                   

 

 

"Bardzo często pytają mnie, kiedy znikną głód i ubóstwo na świecie, a ja odpowiadam: „Kiedy ty i ja zaczniemy się dzielić. Im więcej mamy, tym mniej dajemy; im mniej mamy, tym więcej możemy dać”.

 

 "Jeśli czynisz dobro, oskarżą cię o egocentryzm – czyń dobro mimo wszystko''.

 
"Nie mówcie mi: „Gdy się denerwuję, mówię wszystko, co tylko ślina przyniesie na język; taki już mam charakter”. Jeśli macie przykry charakter, sprawdźcie, w czym brakuje wam miłości".

 

"Boimy się wojny nuklearnej; boimy się tej nowej, strasznej choroby, jaką jest AIDS, a nie boimy się zabicia niewinnego dziecka. Wierzę, że dziś aborcja jest największym wrogiem pokoju".

 

Matka Teresa z Kalkuty (właśc. Agnes Gonxha Bojaxhiu) urodziła się w Skopje 26 sierpnia 1910 roku w dzisiejszej Macedonii. Zmarła 5 września 1997 na atak serca w Kalkucie. Misjonarką postanowiła zostać już w wieku dwunastu lat. W wieku lat osiemnastu wstąpiła do Instytutu Błogosławionej Dziewicy Maryi. 24 maja 1931 roku złożyła śluby zakonne. Przyjęła imię Teresa. Kongregację Misjonarek Miłości założyła w drugiej połowie lat 40., czyli kongregacje, która status zakonu uzyskała w 1956 roku. Zakon w swym założeniu miał nieść pomoc przede wszystkim chorym nieuleczalnie, inwalidom, trędowatym, niewidomym oraz osobom niepełnosprawnym w ogóle. Jakkolwiek inicjatywa narodziła się i istniała początkowo w Indiach, to z czasem powstało około 50 domów na całym świecie, a zakres został poszerzony przykładowo o opiekę nad opuszczonymi dziećmi. W związku natomiast z plagą AIDS zakon wyszedł naprzeciw potrzebom czasów i założył ośrodki dla chorych na tą śmiertelną chorobę. Działalność Matki Teresy to 45 intensywnych lat. Swą popularność zyskała w latach siedemdziesiątych XX wieku. Została bardzo rozpoznawalną obrończynią bezbronnych i biednych. Pojawiły się szerzej jej biografie i książki opisujące jej inicjatywy. Rok 1979 oznaczał dla Matki Teresy otrzymanie prestiżowej Pokojowej Nagrody Nobla. Działalność Misjonarek Miłości systematycznie powiększała ilość placówek oraz jakość usług, w ten sposób w 1997 roku, czyli w momencie śmierci Matki Teresy, misjonarki obsługiwały aż 610 misji w 123 krajach, w tym również jadłodajnie, szkoły, programy wspierające dzieci i rodziny, domy dziecka. 4 września 2016 r. papież Franciszek ogłosił Matkę Teresę z Kalkuty świętą Kościoła katolickiego. Więcej na https://adonai.pl/swieci/?id=117

 

Do stworzenia powyższego artykułu skorzystano z treści zawartych na stronie internetowej: https://zyciorysy.info/matka-teresa-z-kalkuty/