Istotą pracy zawodowej opiekuna osoby starszej jest świadczenie usług opiekuńczo-wspierających osobie starszej. Opiekun pomaga osobie starszej w codziennych czynnościach domowych, planowaniu i organizacji gospodarstwa domowego, wykonuje czynności pielęgnacyjne i higieniczne u osób chorych i niesamodzielnych, udziela pierwszej pomocy w przypadkach zagrożenia zdrowia i życia osoby podopiecznej, mobilizuje osobę podopieczną do aktywnego spędzania czasu wolnego, rozwijania zainteresowań i zwiększania samodzielności życiowej. Zakres działań zawodowych opiekuna wymaga posiadania określonych kompetencji personalnych i społecznych. Wśród nich, ze względu na charakter pracy z osobami starszymi, istotne znaczenie ma empatia i komunikatywność.
W realizacji zadań kreatywność, konsekwencja i umiejętność współpracy, zdolność organizowania pomocy i wsparcia ze strony środowiska społecznego osoby podopiecznej, a także umiejętność kształtowania pozytywnych relacji interpersonalnych. Kształcenie w zawodzie Opiekun osoby starszej odbywa się w szkołach policealnych.
Egzamin potwierdzający kwalifikację odbędzie się pod koniec czwartego semestru. Nie ma możliwości zdobycia kwalifikacji na KKZ.
Nauka na kierunku trwa dwa lata.
WYKAZ PRZEDMIOTÓW W TOKU KSZTAŁCENIA
Świadczenie usług opiekuńczo-wspierających osobie starszej SPO.02.
Przedmioty teoretyczne zawodowe:
- Podstawy bhp
- Język migowy
- Język obcy w pomocy społecznej
- Podstawy socjologii
- Psychologia z elementami komunikacji interpersonalnej
- Podstawy pomocy społecznej
- Podstawy opieki nad osobą starszą
- Elementy terapii zajęciowej
Przedmioty realizowane w formie zajęć praktycznych:
- Pracownia pierwszej pomocy
- Pracownia opiekuńczo-pielęgnacyjna
- Pracownia pomocy społecznej
- Praktyka zawodowa
Miejsca zatrudnienia:
- domy opieki społecznej
- hospicja
- placówki opieki paliatywnej
- domy samopomocy
- mieszkania osób potrzebujących - samodzielna działalność