Opiekun medyczny to zawód należący do branży opieki zdrowotnej, w której strukturach zachodzą nieustanne przemiany. Branża ta potrzebuje kompetentnych opiekunów, którzy będą świadczyli usługi opiekuńcze, pielęgnacyjne i higieniczne wobec swoich podopiecznych. Opiekun medyczny należy do zawodów zaufania publicznego. Obecność tego zawodu na rynku pracy pozwala na zwiększenie efektywności i jakości usług adresowanych do osób niesamodzielnych. Zachodzące procesy demograficzne i starzenie się społeczeństw sprawiają, że zawód ten jest pożądany na rynku pracy zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie opiekun medyczny powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji MED.03. Świadczenie usług pielęgnacyjno-opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej:
- rozpoznawania problemów funkcjonalnych oraz potrzeb biologicznych i psychospołecznych osoby chorej i niesamodzielnej w różnym stopniu zaawansowania choroby i w różnym wieku;
- świadczenia usług pielęgnacyjnych i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej w różnym stopniu zaawansowania choroby i w różnym wieku.
W obowiązującym stanie prawnym, zgodnie z przepisami Ministerstwa Edukacji Narodowej kształcenie w zawodzie opiekuna medycznego prowadzą 2-semestralne (jednoroczne) szkoły policealne dla osób posiadających wykształcenie średnie. Ponadto szkoły te mogą prowadzić kwalifikacyjne kursy zawodowe w zakresie wyodrębnionej w tym zawodzie kwalifikacji „Świadczenie usług opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej”. Na kwalifikacyjny kurs zawodowy mogą uczęszczać osoby, które ukończyły 18. rok życia. Ukończenie szkoły policealnej lub kwalifikacyjnego kursu zawodowego umożliwia przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie przeprowadzanego przez okręgowe komisje egzaminacyjne. Uzyskany w ten sposób dyplom opiekuna medycznego pozwala na podjęcie pracy w zawodzie na terenie całej Unii Europejskiej.
Uruchomienie kształcenia w zawodzie opiekun medyczny było odpowiedzią na zmniejszającą się ilość pielęgniarek oraz postępujący proces starzenia się polskiego i europejskiego społeczeństwa. Proces starzenia się spowodował zwiększenie zapotrzebowania na świadczenie usług opiekuńczych osobom chorym i niesamodzielnym nie tyko przez lekarzy geriatrów i pielęgniarki, ale także w szczególności przez opiekunów medycznych. Spowodowało to ogromną potrzebę kształcenia w zawodzie, od którego zależy również efekt leczenia i jakość życia osób niesamodzielnych.
Nauka trwa jeden rok (dwa semestry).
Wykaz przedmiotów w toku kształcenia
MED.03. Świadczenie usług pielęgnacyjno-opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej
Przedmioty teoretyczne zawodowe:
Anatomia i fizjopatologia
Opieka nad osobą chorą i niesamodzielną
Zdrowie publiczne
Elementy psychologii i socjologii
Technologie informacyjne
Język migowy
Język obcy zawodowy
Przedmioty realizowane w formie zajęć praktycznych:
Pracownia zabiegów pielęgnacyjnych i czynności opiekuńczych
Pracownia pierwszej pomocy
Pracownia umiejętności zawodowych
Praktyka zawodowa